Immáron 333 eleme van a vármegyei értéktárnak.

„Immáron 333 eleme van a vármegyei értéktárnak. Ma tizenkilenc szervezet, magánszemély vette át az erről szóló tanúsítványt a vármegyeházán. Lentebb olvashatnak mind a tizenkilenc új elemről részletesen.” – olvashatjuk a Kecskeméten, 2024. szeptember 12-én kelt elektronikus híradásban. Forrás: https://www.bacskiskun.hu/hirek/ertektar-konferencia .

E napon a következő értékek kaptak oklevelet, köztük:

Dargay Lajos (1942-2018) szobrászművész hagyatéka, Kalocsa

Dargay Lajos szobrászművész életműve kiemelkedő a magyar képzőművészetben, különösen a kinetikus-kibernetikus szobrászat terén. Absztrakt alkotásai nemzetközi szinten is elismertek. Munkássága során nemcsak műveivel, de művészetközvetítő tevékenységével is kitűnt, fontos szerepet játszva a Nicolas Schöffer-hagyaték megőrzésében és népszerűsítésében. Alkotói munkája Kalocsán teljesedett ki. Művészete a modern magyar szobrászat egyik kiemelkedő és egyedülálló példája, jelentős hatást gyakorolva a kortárs művészetre. – szól a laudáció.

Továbbá

A kecskeméti Városháza
Bács-Kiskun vármegye tanyavilága
Dékáni Árpád életműve, Kiskunhalas
Erzsébet királyné mellszobra, Kiskunhalas
Érsekcsanádi szivattyútelep és környezete
Félegyházi Őskereszt, Kiskunfélegyháza
Fülöpszállás református temploma
Gyárfás István életműve, Kiskunhalas
Járitz Józsa alföldi festészete, Kiskunmajsa
Magyarvíz Ásványvíz Kft. termékei, Lajosmizse
Megemlékezés az 1956-os kécskei sortűz áldozataira
Nagy Czirok László életműve, Kiskunhalas
Nagy Péter és fiai Qvevribe (égetett agyag amfóra) történő borkészítés módja, Jásszentlászló
Ókécskei Közösségi Ház
Schőn Mária munkássága, Hajós
Szomszédoló Néphagyományápoló.  Dramatikus Játékdélelőtt, Jásszentlászló
Szunyi Sándor tárogató-fúvóka készítő szaktudása és tevékenysége, Jásszentlászló
Tiszakécskei Pálinkaünnep

Előzmény: Alapítványunk 2023. januári felterjesztése nyomán Kalocsa város Képviselőtestülete mellett működő Értéktár Bizottság még azon év októberében fogadta szellemi örökségeinek sorába Dargay Lajos Kalocsán elhelyezett, őrzött és ápolt életművét. Az ún. Értéktár/Hungarikum Piramis következő lépcsőjére már a kalocsai testület kandidálta alapítványunk névadójának hagyatékát 2024-ben.  Az oklevelet a vármegyeházi rendezvényen végül is a felterjesztő nevében Romsics Imre bizottsági elnök, múzeumigazgató vette át, majd szeptember 16-án délután dr. Bagó Zoltán megválasztott polgármester és Budai Viktória gyűjteményvezető jelenlétében adta át otthonában Dargay Lajosné Márta asszonynak.

Fotók: Dargay Archívum, Kalocsa.