„A jövőbe vetülő ember…” – Európa-sziget Kalocsán, 1984

Négy évtizeddel ezelőtt ezen a napon kezdődött meg jelentős hazai figyelem közepette az első úgynevezett SCHÖFFER SZEMINÁRIUM KALOCSÁN.

Az akkor már évtizedek óta Párizsban élő és alkotó Nicolas (Miklós) SCHÖFFER az 1970-es évek derekától egyre többször kereste fel hazáját s volt ő is egyike a néhány „franciás magyar” művésznek, önkéntes kultúr diplomatának. Egykori szülőházának felújítása és közgyűjteménnyé válása (1980), majd Chronos-8 hatalmas köztéri alkotásának elkészíttetése és felállítása (1983) után a mindezt személyes felkérésére, valamint Kalocsa város vezetésének megbízásából családjával együtt Egerből áttelepült művészeti vezető, DARGAY Lajos segítségével és szervezésében indult a fővároson kívül egy sajátos, sokszínű kulturális-tudományos találkozó sorozat. Hangverseny, kortárs média-alkotások bemutatása, magyar és angol nyelvű előadások, szakmai viták s persze Kalocsa és környéke értékeinek felkeresése egyaránt szerepelt az aczéli kultúrpolitika „Három T” -jének égisze alatt a (nem is tiltott, de nem is támogatott) tűrt tartalmú fórum alkalmával.

Kalocsán, a városi tanács és a Schöffer-gyűjtemény idén augusztus 22—25. között szemináriumot rendez. Nicolas Schöffer is ott lesz a szemináriumon, amely négy napig tart. A rendezvényre az ország minden részéről érkeznek vendégek, akiket érdekel az új művészeti szellem, s amelyet 1947 óta Schöffer tett világhírűvé.

A szemináriumon a téma legkiválóbb hazai szakértői tartanak előadásokat a képzőművészet, az építészet, a pedagógia és a zene Schöffer munkásságához kapcsolható legújabb eredményeiről. Az AIAP (Plasztikai Művészetek Nemzetközi Szövetsége), az UNESCO, képviselője és a Francia Oktatási Minisztérium művészeti oktatási vezetője, Pierre Baque személyesen vesznek részt a rendezvénysorozaton. Megtekintik például annak a három éve tartó pedagógiai kísérletnek az eredményét, amelyet dr. Geri Istvánné és Dániel Gézáné ért el Nicolas Schöffer GRAFILUX lumino dinamikus oktatási eszközével.

Nicolas Schöffer elmondta, hogy a szeminárium célja, megismertetni az új technika felhasználási lehetőségét a művészi alkotómunkában. A mai világ éppen úgy, mint a reneszánsz idején, egy közös irányba tereli a tudományokat, technológiát, a filozófiát és valamennyi művészetet.

Ma, amikor már ember járt a Holdon, és emberek dolgoznak a világűrben, lehetetlen elképzelni, hogy a művészet még mindig középkori módon vegyen részt az emberiség szocio-kulturális fejlődésében. A művészetnek nem az a célja, hogy a technológiát mutassa be, hanem úgy használja ki annak lehetőségeit, hogy eltűnjön a művészi alkotás esztétikai hatása mögött.

A szeminárium nyitó napján, augusztus 22-én este Nicolas Schöffer hangversenyt ad a kalocsai főszékesegyházban. Bemutatásra kerül egyebek között a párizsi I. R. C. A. M-ban, a 4. X. számítógéppel először alkalmazott kódolási metódusú Hangstruktúrák című alkotás, chauteau-i templom orgonáján játszott Hang- struktúra improvizációk, valamint a Hangkonstrukciók című mű.” – tudósított a megyei lap beharangozója.

A mindezt megalapozó hazai és közép-európai szellemi áramlatok összefonódásáról s a jelenleg még fehér foltnak számító,  rendszerváltás előtti  rendezvény-sorozatról  az MMA-MMKI gondozásában még ez évben megjelenő tanulmánykötetben, valamint a múlt év őszén Egerben megrendezett tudományos konferencia előadás-válogatásában olvashat részletesebben is majd az érdeklődő közönség.